Porady i informacje na temat zdrowia i odżywiania kota

Aby Twój kot był szczęśliwy i zdrowy

Odpowiedzialni właściciele kotów zawsze zadają nam wiele pytań. Na wszystkie staramy się odpowiedzieć. Dowiedz się, co sprawi, że Twój kot będzie szczęśliwy i zdrowy - od prawidłowego odżywiania po zabiegi pielęgnacyjne. Skorzystaj ze wszystkich udogodnień jakie dla Ciebie mamy: zadzwoń po indywidualną poradę albo skontaktuj się z naszym Działem Obsługi. W końcu wszyscy jesteśmy miłośnikami kotów!

Najważniejsze pytania dotyczące karmienia

Co zrobić z wybrednym kotem? 

Niektóre koty uwielbiają, by dieta była urozmaicona - i to każdy kąsek. Spróbuj zaoferować mu po prostu wymieszane dwa lub trzy rodzaje karmy Happy Cat Supreme. Do mieszania nadają się zarówno karmy dla kociego seniora jak i wybrednego malucha. Po prostu dodaj do nich odrobinę innych produktów Happy Cat Aduld.

 

Jaka ilość karmy jest właściwa?

Rekomendowane dawki pokarmu są skalkulowane matematycznie i odnoszą się do racji dziennej. Stanowią one jedynie "zalecenie", gdyż indywidualne zapotrzebowanie kota zależy od jego aktywności fizycznej oraz metabolizmu. W razie problemów z nadwagą należy zmniejszyć ilość pokarmu, czasem nawet tego o obniżonej kaloryczności. Smukłe i aktywne koty mogą natomiast dostawać większe porcje.

 

Czy zboże jest szkodliwe dla kota? 

Mimo, że kot jest o wiele bardziej wyspecjalizowany na białka pochodzenia zwierzęcego niż pies, nie oznacza to, że nie strawi węglowodanów. Jeżeli są w łatwostrawnej formie, nadają się jak najbardziej do wykorzystania w kociej diecie, nawet do 40% w recepturze - obojętnie czy pochodzą ze zbóż czy innego alternatywnego źródła, jak na przykład z ziemniaków. Jedynie wtedy, gdy mamy rzeczywiście do czynienia z alergią lub nietolerancją na zboża, należy z nich zrezygnować. Prawdziwa alergia pokarmowa jest jednak rzadsza niż się na ogół wydaje.

W hodowli węglowodany są nawet bardzo ważne: służą karmiącym kotkom jako produkt wyjściowy do produkcji cukru mlecznego. Nawet jeżeli pokarm zawiera bardzo duże ilości białka, węglowodany mogą wyraźnie zwiększyć mleczność. Sucha karma, z powodu wyraźnie wyższej zawartości węglowodanów w porównaniu z mokrą, jest znakomitym pokarmem bazowym dla kotów hodowlanych.

Istnieje jeszcze jedna ważna zaleta związana z określoną ilością węglowodanów w pokarmie: umożliwiają ograniczenie ilości protein (białka) i tłuszczów w karmie, które byłyby niezbędne do utrzymania właściwego poziomu cukru we krwi oraz jako źródło energii. W ten sposób wystarczają umiarkowane ilości białka i tłuszczu w pożywieniu, co z kolei odciąża wątrobę oraz nerki, i podnosi ich wydolność w układzie pokarmowym. Szczególnie dużo "mięsa" nie jest więc dla kota niezbędne i w zasadzie niewskazane.

 

Jaka jest zawartość mięsa w karmie?

Termin "zawartość mięsa" niestety nie jest chroniony, ani jego znaczenie nie jest ściśle naukowo określone. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku terminu "light", który - kiedy na przykład mówimy o jogurcie - może oznaczać obniżoną zawartość tłuszczu, obniżoną ilość kalorii, ale także lekkość i puszystość. Najsensowniej jest określać "zawartość mięsa" jako całkowitą zawartość białka pochodzenia zwierzęcego w karmie. W przypadku karm Happy Cat Supreme zawartość białka zwierzęcego w ogólnej ilości białka w karmie wynosi od 76 do 87% , w zależności od poszczególnych receptur.

 

Czy sucha karma może szkodzić kotu? 

Przodkowie naszych kotów mieszkali na terenie pustynnym. Dla zapobieżenia odwodnieniu i oszczędzaniu wody w organizmie, mieli zdolność do koncentrowania moczu. Również dzisiejsze koty nie utraciły tej osobliwej cechy. To tłumaczy, dlaczego koty, w porównaniu z innymi gatunkami zwierząt, bardzo często zapadają na choroby dróg moczowych (np. kamienie moczowe).
Wystarczająca ilość wypitej wody oraz karma z optymalnie dopasowaną zawartością białek i substancji mineralnych mogą zapobiec chorobom układu moczowego i chronią równocześnie delikatne nerki kota. Obojętne jest, czy stosujemy karmę suchą czy mokrą. Większość hodowców podaje swoim kotom i tak oba rodzaje pożywienia. Łączą w ten sposób zalety obu sposobów karmienia (patrz "Karmienie mieszane").

Sucha karma wymaga jednak koniecznie suplementacji składników, które zagwarantują optymalne pH w moczu. To zapobiega - w powiązaniu z dostępem do wody - niebezpieczeństwu powstawania kamieni moczowych.

Kocie zapotrzebowanie na wodę wynosi pomiędzy 55 ml a 70 ml na kilogram wagi ciała. Ta ilość przyjmowana jest jednakże w małych porcjach. Kot pije przeciętnie dziesięć do dwunastu razy na dobę. Ilość wody zależy od substancji suchych zawartych w karmie: średnio ok. 2 do 2,5ml wody na jeden gram zjedzonej suchej substancji. Niektóre koty jedzą chętnie namoczone krokiety. Należy zwracać uwagę, podobnie jak w przypadku mokrej karmy, na temperaturę pokarmu! Koty nie lubią ani zbyt ciepłego, ani zbyt zimnego jedzenia. Preferują pokarm, który ma temperaturę ciała (ok. 38,5°C). Jest to logiczne, jeżeli weźmie się pod uwagę, że kot jest łowcą i jego ofiary są najczęściej "ciepłokrwiste".
Aby zapewnić kotu wystarczającą ilość wody, należy kierować się następującymi wskazówkami:

 • Kot powinien mieć zawsze dostęp do świeżej i czystej wody.
 • Ideałem jest większa ilość misek na wodę. Powinny być też łatwo dostępne.
 • Koty piją najchętniej z pojemników szklanych, metalowych lub porcelanowych.
 • Minimalna odległość pomiędzy miską z wodą a kocią toaletą powinna wynosić pół metra!
 • Odległość co najmniej 2 metrów pomiędzy miską z jedzeniem a miseczką z wodą ma znaczenie - niektóre koty postrzegają wodę jako "bezsmakową" karmę i jej nie piją.
 • Zdarzają się koty, które wolą bieżącą wodę. Przydaje się wtedy fontanna.
 • Chore i wycieńczone koty mają skłonność do dramatycznie małego spożycia wody. 
 • Jeżeli kot pije zauważalnie mało, należy do suchej karmy dodawać karmę mokrą dobrej jakości. Można też dopomóc dodając do karmy odrobinę ciepłej wody. 
 • Odrobina niesolonego wywaru z mięsa bez przypraw lub kilka kropli soku z tuńczyka pomogą podnieść walory smakowe wody.

Dlaczego wysoka strawność jest ważna?
Wysoka strawność gwarantuje, że składniki pokarmowe z jedzenia zostają łatwo wchłonięte bezpośrednio do organizmu i są wykorzystywane w procesie metabolizmu bez konieczności czasochłonnego trawienia i rozkładania. Im lżej strawne jest jedzenie, tym mniej produktów przemiany materii staje się odpadem, który obciąża organizm. Dlatego też wysoka strawność jest szczególnie ważna dla wrażliwych zwierząt.

Im wyższa jest jakość surowców wykorzystanych do produkcji, tym wyższa jest strawność a co za tym idzie, wyższa jest też jakość karmy.
Inną kluczową kwestią dotyczącą strawności jest sam proces produkcji: na przykład produkty ekstrudowane (krokiety) są łatwiej strawne niż prasowane płatki (podobne do naszego musli śniadaniowego).

Następujące kryteria świadczą o dobrej/wysokiej strawności:

 • niewielki rozmiar pojedynczego    posiłku
 • mała ilość odchodów
 • dobra konsystencja stolca

Strawność nie zależy jednak tylko od rodzaju i jakości karmy. Zależy także od samego zwierzęcia. U nerwowych i starszych zwierząt może być ona gorsza, ponieważ karma jest zbyt szybko transportowana w jelitach albo odpowiedzialne za proces trawienia narządy nie pracują tak efektywnie. Produkty Happy Cat są szczególnie dobrze trawione (90%), są więc dobrze przyswajane. Bardzo dobrym miernikiem tego, jak karma jest wykorzystywana przez organizm kota jest ilość pozostawianych odchodów. Zmniejszenie strawności o 7,5 % (do poziomu 82,5 %) spowoduje podwojenie ilości odchodów!

 

Czy melasa buraczana to po prostu inne określenie dla cukru? 

Melasa buraczana (pulpa buraczana, suszona pulpa buraczana itd.) jest tym co pozostaje po odciągnięciu kryształków cukru i syropu cukrowego z buraka cukrowego podczas procesu rafinacji. Są to więc ściany komórkowe buraka.
Źródłem nieporozumień jest to, że mający wysoką zawartość cukru gatunek buraka wykorzystuje się do tuczenia zwierząt użytkowych.

W karmach dla zwierząt domowych wykorzystywana jest jedynie prawie całkowicie pozbawiona cukru, bogata we włókno melasa buraczana, której zadaniem nie jest tuczenie lub poprawa smaku, lecz dostarczenie błonnika pokarmowego. Błonnik jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania jelit, pomaga także usuwać chorobotwórcze bakterie z przewodu pokarmowego.

Pulpa używana do produkcji karm zawiera jedynie minimalną ilość cukru - tak niewielką, że jest wykorzystywana nawet w pożywieniu przeznaczonym dla diabetyków!

Spójrzmy na konkretne liczby: jeżeli zawartość surowego włókna z pulpy (co odpowiada tej samej ilości melasy buraczanej) wynosi ok. 2,5-3,5% w 100g jedzenia, daje to około 3g włókna, w dziennej dawce żywieniowej wynoszącej około 100g dla kota rasy Maine Coon o wadze ok. 9 kg. W 100g odcukrzonej, suszonej pulpy buraczanej zawarte jest około 6,8 g pozostałości cukru. To jedynie 6,8% , więc w 3 g suszonej pulpy (zawartej w dziennej dawce karmy dla kota ważącego 9 kg) wynosi maksymalnie 0,2 g cukru.
 

 

Dlaczego źródła białka zwierzęcego nie są już opisywane jako "mączka mięsna"?

Ze względu na nowe regulacje prawne dotyczące nazewnictwa poszczególnych materiałów paszowych pochodzących od zwierząt stałocieplnych niezbędne stały sie zmiany w opisach. To co było na przykład nazywane "mączką z mięsa drobiowego" lub "mączką z mięsa jagnięcego" musi teraz być oznaczone jako "mączka drobiowa" czy "mączka jagnięca". Alternatywnie można te surowce określać jako "proteiny z drobiu" lub "proteiny drobiowe" albo "proteiny z jagnięciny" lub "proteiny jagnięce". Jako że termin "mączka" przypomina bardzo "mączkę mięsną", a jest to najwyższej jakości surowiec pochodzący ze zwierząt hodowanych na cele spożywcze, zdecydowaliśmy się właśnie na to alternatywne określenie.Surowiec pochodzący z ryb, które nie są w tym wypadku kategoryzowane jako "mięso", zawsze był i będzie nadal określany jako mączka rybna. Na konieczne zmiany mamy dość dużo czasu. Ponieważ linia La Cuisine posiada nowe opakowania, na nich zmiany zostały już wprowadzone. W innych liniach jeszcze nie nastąpiły. Opisy zostaną zaktualizowane podczas następnej wymiany opakowań. Dlatego obecnie na etykietach funkcjonują oba oznaczenia.

 

Dlaczego różnorodność białka w pożywieniu jest tak ważna?

W całej historii ewolucji zdołało przetrwać bardzo niewiele gatunków zwierząt zależnych tylko od jednego rodzaju pożywienia.
Powód: jeżeli niekorzystne warunki środowiska spowodują, że dane źródło pożywienia znika, gatunek staje przed groźbą wyginięcia (np. pandy i bambus). Szczególnie wysokie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe mają drapieżniki, ponieważ ich styl życia wymaga dużych ilości energii. Aby mogły przetrwać, potrzebują jak największej liczby, różnych potencjalnych "ofiar", na które mogą zapolować. To zapewnia drapieżnikowi nie tylko pokrycie jego potrzeb - nawet jeżeli któryś gatunek stanowiący jego zdobycz będzie niedostępny - ale również powoduje, że jego pożywienie dostarcza odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Taka zróżnicowana i zbilansowana dieta zapobiega niedoborom w organizmie, utrzymuje jego wysoką wydajność, zapewnia doskonałą kondycję fizyczną aż do późnego wieku również u kota.

 

Jak najlepiej porównać suchą żywność z mokrą?

Ponieważ sucha i mokra karma mają zdecydowanie różną zawartość wody, wiarygodne ich porównanie jest możliwe dopiero, gdy zawartość poszczególnych składników podamy w przeliczeniu na suchą masę - a więc ilość składników pokarmowych w karmie wysuszonej w 100%. Przykład:Porównanie zawartości fosforu i białka w dwóch dietach nerkowych.    Dieta nerkowa A (sucha karma) zawiera 10% wilgoci (wody), 0,45% fosforu i 24% białka surowego. To oznacza, że karma zawiera:10% wody i tym samym 90% suchej substancji (=suchej masy) = 90% SM 0,45% fosforu : 90 (SM) x 100 = 0,5% fosforu w suchej masie24% białka : 90 (SM) x 100 = 26,6% białka w suchej masie.Dieta nerkowa B (mokra karma) zawiera 71,5% wilgoci (wody), 0,15% fosforu i 8% białka.To oznacza, że karma zawiera:71,5% wody i tym samym 28,5% suchej substancji (=suchej masy) = 28,5% SM0,15% fosforu : 28,5 (SM) x 100 = 0,53% fosforu w suchej masie8% białka : 28,5 (SM) x 100 = 28,1% białka w suchej masie.Dieta nerkowa B (mokra karma) zawiera rzeczywiście więcej fosforu i białka niż mogło się wydawać na pierwszy rzut oka.

 

Czy podawanie przez dłuższy czas karmy zawierającej zioła może wpłynąć na działanie leków homeopatycznych? 

Nie! Wychodzimy z założenia, że obowiązuje zasada, że "dawka czyni truciznę", więc mały dodatek ziół nie może mieć niekorzystnego oddziaływania. Z drugiej jednak strony podejrzewa się negatywne oddziaływanie olejków eterycznych zawartych w ziołach.Żywienie mieszane: nowy trend w żywieniu

 

Czym jest "żywienie mieszane"?

Z mieszanym żywieniem mamy do czynienia wówczas, gdy podajemy naszemu czworonogowi różne rodzaje karmy, na przykład zarówno karmę suchą jak i mokrą lub gotowaną samodzielnie.
Właściciele zwierząt decydują się na to, aby wprowadzić większą różnorodność do codziennej diety swojego pupila. Chcąc uniknąć ryzyka niedoboru lub nadmiaru różnorodnych składników pokarmowych, uzupełniają żywienie surowymi produktami (dieta BARF) lub posiłkami gotowanymi w domu o suchą (zbilansowaną) karmę.

Pomimo wcześniejszych negatywnych opinii na temat tego sposobu karmienia i przekonania, że dla czworonoga lepiej jest trzymać się ściśle jednego rodzaju pożywienia, wiemy dziś, że karmienie "kici" zróżnicowanymi pokarmami niekoniecznie musi prowadzić do problemów z trawieniem.

Lepiej nie ryzykować!

Mieszane żywienie wymaga indywidualnego harmonogramu, ułożonego odpowiednio do potrzeb kota i zależnego od rodzaju stosowanej karmy.
Wysokiej jakości, optymalnie zbilansowane, kompletne pożywienie - suche czy mokre - jest najpewniejszym rozwiązaniem. Obie te formy mogą być stosowane alternatywnie bez większych problemów. Idealnie dopasowana podstawowa karma powinna przede wszystkim w pełni zaspakajać wszystkie potrzeby naszego kota - powinna być dostosowana do jego wieku, poziomu aktywności i aktualnego stanu zdrowia. Właściciele, którzy zamierzają stale karmić swoje koty karmą przygotowywaną samodzielnie w domu (surową czy też gotowaną) powinni mieć przygotowany odpowiedni harmonogram żywieniowy, aby mieć pewność, że pokarm zawiera wszystkie niezbędne dla "Kici" składniki odżywcze. Jeżeli przez większość czasu kot otrzymuje pełnowartościową, gotową karmę to nic nie stoi na przeszkodzie, aby od czasu do czasu otrzymał coś przygotowanego samodzielnie.

 

Na co trzeba uważać?

Aby Twój kot mógł cieszyć się różnorodną karmą bez ryzyka, że źle zareaguje na zmianę jej rodzaju, podawaj poszczególne rodzaje karmy nie razem, ale osobno, na przykład suchą karmę z rana a mokrą karmę wieczorem. Zwierzęta z wrażliwym żołądkiem mogą mieć problemy z trawieniem, gdy kilka razy w tygodniu będziemy zmieniać rodzaj karmy.

W takim wypadku radzimy, aby trzymać się jednak jednego rodzaju pożywienia, które kot dobrze przyswaja, albo podawać mu od samego początku mieszankę wybranych karm. Szczególną ostrożność należy zachować wobec kotów cierpiących z powodu alergii pokarmowych. W ich wypadku wprowadzanie zbyt wielu różnorodnych rodzajów jedzenia znacznie utrudni rozpoznanie, na który ze składników jest uczulony!    

Jak to działa?

Wysokiej jakości sucha karma zawiera, ze względu na niską zawartość wilgoci, zbilansowaną dawkę skoncentrowanych składników pokarmowych w każdym z planów żywieniowych, optymalnie dostosowaną do potrzeb i wieku.
Dobrej jakości mokra karma i domowe jedzenie nie tylko smakują, ale mogą być również spożywane w dużych porcjach, co niewątpliwie podoba się kotu. To dlatego, że zawierają dużą ilość wody. Za to jednak nie są tak sycące... Łączenie obu sposobów żywienia pozwala nam na korzystanie z zalet obu na raz.

Happy Cat Supreme i Happy Cat La Cuisine oferuje optymalnie skomponowane receptury suchej karmy. Każdy czworonóg otrzymuje dokładnie to, czego potrzebuje i może cieszyć się wystarczającą różnorodnością...

Każdorazowe proporcje karmy suchej i mokrej zależą od indywidualnych potrzeb i metabolizmu czworonoga. Za podstawę służą zalecenia podane dla obydwu rodzajów karmy. Dla zwierzaka niezbyt aktywnego lub mającego skłonności do tycia należy generalnie ilość pokarmu trochę zmniejszyć. W przypadku mokrej karmy trzeba zwrócić uwagę na niską zawartość tłuszczu (maksymalnie 1% surowego tłuszczu). Dla żywotnych zwierząt z dobrą przemianą materii i dużą ilością ruchu można najczęściej zwiększyć ilość pokarmu. Przysmaki i przekąski muszą zostać odliczone od dziennej racji żywieniowej!

 

Przykład:Dorosły kot, ważący 4,5 kg, normalna waga, normalna aktywność, 3 posiłki dziennie, rekomendowana ilość Happy Cat La Cuisine Land-Geflügel (Drób wiejski) jako jedynej karmy 60g na dzień = 3 posiłki po 20g  rekomendowana ilość mokrej karmy XY 360g na dzień = 3 posiłki po 120g  żywienie mieszane: 2 x dziennie 1/3 porcji suchej karmy + 1 x dziennie 1/3 porcji karmy mokrej:rano i wieczorem po 20g suchej karmy, w południe 120g mokrej karmy

 

Dlaczego karma dla psów jest niezdrowa dla kotów?

Kot potrzebuje znacznie więcej białka pochodzenia zwierzęcego niż pies. Ma też odmienne cechy metabolizmu: na przykład potrzebuje znacznie więcej witaminy A i tauryny niż pies. Zbyt mała dawka witaminy A może prowadzić do zaburzeń wzrostu i wzroku. Niedobór najważniejszego budulca białek - tauryny powoduje nierzadko kłopoty z sercem i ślepotę. Kot, który dostaje karmę dla psów, nie otrzymuje wystarczającej ilości ważnych substancji odżywczych.
Jeżeli kot i pies mieszkają razem w jednym domu, nie da się całkiem zapobiec podjadaniu przez nich karmy jeden drugiemu. Jeżeli zdarza się to od czasu do czasu w małych ilościach, to nie stanowi problemu. Należy jednak zapewnić każdemu z nich optymalnie dostosowany pokarm. Dlatego miseczka kota powinna stać wyżej - np. na parapecie okiennym lub drapaku dla kota. Psa najlepiej jest karmić w wyznaczonych godzinach i chować ewentualnie pozostawioną karmę. Stałe pory posiłków są poza tym dla psa dobrym wychowawczo sposobem, by wyleczyć wybrednego niejadka.

Kastracja

Na co zwracać uwagę przy żywieniu psa i kota po kastracji?

Kastracja niesie dla organizmu liczne zmiany hormonalne, które mają duży wpływ na jego metabolizm. Dlatego większość kotów i psów ma po tym zabiegu tendencję do tycia przy nie zmienionej dawce pokarmowej i przy zachowaniu takiego samego poziomu aktywności. Przyjmuje się, że wykastrowane zwierzę potrzebuje z powodu zmian w metabolizmie około 75-80% dotychczasowej ilości pokarmu i energii (kalorii) w porównaniu z zapotrzebowaniem sprzed zabiegu.

Z tego powodu należy po kastracji koniecznie odpowiednio zmienić pokarm  i ważyć kota regularnie - najlepiej co 14 dni, a przynajmniej raz w miesiącu.
Idealna karma dla kastratów zawiera mniej "energii", czyli kalorii niż ta podawana dotychczas. Dla wykastrowanych kotów Happy Cat oferuje smaczne karmy Supreme Voralpen-Rind, Supreme Light czy Supreme Sterilised.

Ważne jest także, aby konsekwentnie unikać podawania zbyt wielu frykasów. Jeżeli chcesz dać swojemu kotu przekąskę lub przysmak, niech to będzie niewielka ilość takich, które nie są zbyt treściwe. Jeżeli kot dostaje stale do suchej karmy także mokrą, trzeba zwracać uwagę na zawartość tłuszczu w mokrej karmie i sięgać po te rodzaje zawierające go szczególnie mało (maksymalnie 1% surowego tłuszczu).

Aby zapobiegać nadwadze warto również zachęcać kota do większej aktywności: codzienne, nawet tylko10-15 minutowe "zabawy" pomagają efektywnie spalać kalorie. Dobre efekty przynoszą poza tym, jak się okazuje, zabawki, które zmuszają kota do "zdobywania" pożywienia.

Kocięta

Kiedy zacząć podawać młodemu kotu karmę dla dorosłych?

Stałą karmę zaczynają dostawać kocięta około 5 tygodnia życia. Podawać im należy pełnowartościową karmę mokrą jak również optymalnie skomponowaną karmę suchą. Mimo, że rozwój kotów dużych ras kończy się ostatecznie dopiero w wieku około 4 lat, fizycznie w pełni rozwinięte są koty już w wieku 9-12 miesięcy. Młode koty potrzebują karmy Happy Cat Junior maksymalnie do tego wieku. W razie potrzeby - na przykład w przypadku zbyt "puszystego" kociaka - można przejść wcześniej na karmy dla dorosłych Happy Cat Adult.

Koci senior

Czy mój kot jest już seniorem?

Wraz z postępującym wiekiem kot potrzebuje coraz delikatniejszej diety. Dlatego w ofercie mamy specjalne produkty przeznaczone dla kotów w wieku od 10 lat: Happy Cat Best Age 10+.
Starsze, spokojne koty mogą dostawać w razie potrzeby karmę Happy Cat Adult Light wymieszaną z "seniorskim" pożywieniem, aby zapobiec nadwadze.
Nie zapominajmy o regularnych wizytach u weterynarza. Pomogą na czas zdiagnozować różne przypadłości związane z wiekiem.

Szukaj