Kochani wielbiciele kotów,

moje pierwsze zwierzątko otrzymałem w wieku 6 lat: Mimi - rudą kotkę w tygrysie pręgi. Byliśmy najlepszymi kumplami. Miłość do kotów pozostała do dziś w mojej rodzinie. Staramy się w Happy Cat tworzyć unikalne receptury karm zapewniających zdrowie i witalność Twojego pupila. Już trzecia generacja w naszej rodzinie produkuje w bawarskim Wehringen wysokowartościową karmę dla zwierząt, starannie skomponowaną z różnorodnych, naturalnych składników.

Chcemy Cię wspierać, abyś mógł cieszyć się każdym dniem spędzonym ze swoim kotem. Na tych stronach znajdziesz przydatne wskazówki na pierwsze dni kotka w nowym domu i jak go zdrowo żywić. Nasz zespół z przyjemnością odpowie na Twoje pytania i udzieli indywidualnych porad odnośnie prawidłowego odżywiania.

Z poważaniem,
Georg Müller

Georg Müller
Georg Müller

Właściciel i dyrektor zarządzający w Happy Cat

Ogólne porady i wskazówki na dobry początek

Aby kocię było zdrowe

Gratulujemy podjęcia tego wspaniałego zobowiązania! Postanowiłeś, że chcesz spędzić kolejnych 15 - 20 lat Twojego życia ze szczególnym towarzyszem: Twoim kotem. Aby to współżycie od początku przebiegało harmonijnie, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami.

Właściwy moment

Nie ma wątpliwości: nie ma chyba nic rozkoszniejszego niż małe puchate kociątko! Dlatego wiele osób chciałoby wziąć maleńkie zwierzątko jak najszybciej do swojego domu. Jednakże, mimo, że to trudne: kociątko najlepiej jest zostawić jak najdłużej z jego mamą i rodzeństwem. Im dłużej maluchy są karmione przez opiekującą się nimi mamę, tym będą silniejsze i stabilniejsze psychicznie w przyszłości. Idealnym momentem do przeprowadzki do nowego domu jest 14 - 16 tydzień życia, a w żadnym wypadku nie przed 12 tygodniem.

Wspólnota mieszkaniowa na 8 łapach?

O ile Rzym jest dobrym przykładem kocich wspólnot, to koty te żyją na wolności i mogą w każdej chwili zejść sobie z drogi. Inaczej jest w domu lub mieszkaniu, w którym koty nie mogą zachować takiego dystansu, jak czasem by chciały. Co prawda kotów nie można nazwać zupełnymi samotnikami, ale trzeba być ostrożnym  w zbyt optymistycznym postrzeganiu towarzyskiego charakteru kota. To one same wybierają sobie swoich partnerów.

Jeżeli kot wychowuje się w stabilnym kocim stadzie, buduje to jego socjalną postawę. Jeżeli jednak mieszka jakiś czas sam w domu, traci tę socjalizację. Kto sprowadzi więc dla swojego "samotnego" domowego tygrysa towarzystwo, może mimo dobrych intencji zrujnować dobre samopoczucie swojego ulubieńca.

Nawet jeżeli koty na zewnątrz chętnie zadają się towarzysko z innymi kotami, to nie znaczy, że chciałyby dzielić z nimi swój dom. My też wolimy sami decydować, z kim mieszkamy pod jednym dachem. Tak samo jest u kotów. Dlatego trzeba najpierw dokładnie sprawdzić, czy obce koty będą się znosiły w jednym domu. Kiedy wprowadzamy nowego kota do mieszkania, nie należy od razu konfrontować obu zwierząt, tylko wziąć kilka rzeczy pod uwagę (wskazówki znajdziesz tutaj...). To właściwe oswojenie kotów ze sobą jest podstawą późniejszej pokojowej koegzystencji. Jeżeli pojawią się problemy, nie należy raczej zmuszać obu kotów do wspólnego mieszkania. Niektóre trudne do wyjaśnienia zachowania lub nawet choroby można złożyć na karb stresu związanego ze współmieszkańcem. W odniesieniu do tajemniczej istoty, jaką jest kot, nie zawsze można to jednoznacznie wyjaśnić.

Odpowiednie wyposażenie domu

W chwili, gdy kocię lub kocięta są wprowadzane do domu, powinno tam znajdować się już odpowiednie wyposażenie. Drapak, koszyczek, różne zabawki, kuweta i miski do jedzenia i do wody to niezbędne akcesoria. Oczywiście nie może brakować także pełnowartościowej karmy dla kociąt. Nasze pełnoporcjowe jedzenie Happy Cat Junior jest optymalne dla zaspokojenia potrzeb małych kotków. Sucha karma Happy Cat zawiera wszystkie ważne witaminy i składniki odżywcze, których potrzebuje maleństwo, by rosnąć i nabierać sił.

Bezpieczeństwo

Lepiej nie ryzykować.
Dom z kociętami powinien być doskonale zabezpieczony. Mali odkrywcy wcisną się w każdą szczelinę, wdrapią na samą górę. Otwarcie szafy nawet na najkrótszy moment wystarczy, by się tam wcisnął. Przed jej zamknięciem lepiej w razie czego zajrzeć. Także bęben pralki jest niebezpiecznie fascynujący. Trujące środki czystości powinny być schowane tak samo, jak łatwe do połknięcia małe części. Plastikowe torby i wełniana przędza grożą uduszeniem. Uchylne okna należy zabezpieczyć odpowiednią siatką, aby świeże powietrze było niegroźną przyjemnością.

Pierwsze godziny

Przywiezione do domu kocię należy postawić w transporterze w spokojnym miejscu i poczekać. Już niedługo ciekawość powinna zwyciężyć i zrobi swoje pierwsze kroki w nowym domu. Zanim to nastąpi, mogą czasem minąć nawet 24 godziny, jeżeli kotek jest wyjątkowo nieśmiały. Gdy opuści transporter, należy pozwolić mu zdobywać mieszkanie pomieszczenie po pomieszczeniu w jego własnym tempie.

Niepokój odbija się na żołądku

Jeżeli kotek jest ożywiony i zdrowy, ale początkowo nie chce jeść, nie trzeba się martwić: wiele kotków jest tak przejętych nowymi wrażeniami w nowym środowisku, że nie myślą w ogóle o jedzeniu. Po jakimś czasie jednak ekscytacja opadnie i apetyt powróci. Ważne jest, by w pierwszych dniach podawać kotkowi tylko tę samą karmę, do której był przyzwyczajony w swoim dotychczasowym domu. Zmiana pokarmu w tym momencie oznaczałaby dodatkowy problem dla zestresowanego kotka i mogłaby prowadzić do kłopotów z trawieniem. Lepiej z tym poczekać, aż kocie maleństwo trochę się zżyje z nowym otoczeniem i uspokoi.

Gdy to nastąpi: mieszamy odrobinę nowej karmy ze starą i zwiększamy jej ilość codziennie, aż nowe pożywienie całkowicie zastąpi to dawne.
Poza tym: jeżeli kocię niechętnie je ze swojej miseczki, ale poza tym ma dobry apetyt, przyczyną może być umieszczenie jej w miejscu, które mu nie odpowiada. Koty mają w tym względzie często własne zdanie, nie lubią na przykład, gdy ich miska stoi zaraz obok miski z wodą albo na środku pomieszczenia. Zmiana miejsca może w takim przypadku zdziałać cuda.

Wychowanie

Gdy wszystkie niebezpieczeństwa zostaną usunięte, właściciel i kot mogą poświęcić sobie uwagę. Przytulanie i zabawy wzmacniają więź. Mimo, że kocięta potrafią się zajmować same sobą, najfajniejsze zabawy to te z człowiekiem. To idealny czas, by wprowadzać pewne zasady. Właściciele kocich maluchów muszą oczywiście od czasu do czasu przymknąć oko. Nie należy jednak w zabawie pobudzać do atakowania rąk, jeżeli nie chcemy być obiektem ataku dorosłego kota. To, co teraz wydaje się milusie, przy sześciu kilogramach żywej wagi może być bolesne. Lepiej więc nie animować niczego, co może u dorosłego kota przeszkadzać. To, co wydarzy się w pierwszych kształtujących miesiącach, maluchy zapamiętują aż do późnej starości. Także piękne godziny zabawy i przychylność człowieka.

Aby kocię było zdrowe
Adoptowanie małego kotka jest poważną decyzją - nasz nowy przyjaciel zostanie z nami na następne 15 do 20 lat. Dlatego należy zapamiętać kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji i karmienia, bo kocięta mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż dorosłe koty.
Warto zasięgnąć rady zespołu Happy Cat. Masz jeszcze inne pytania na temat żywienia Twojego kociaka? Zadzwoń lub napisz do nas! Nasi eksperci w Centrum Obsługi Happy Cat chętnie udzielą indywidualnej porady.

Kocięta: właściwe odżywianie od pierwszego dnia

Obserwując bawiące się małe kociątko szybko dochodzimy do wniosku, że ciekawość i chęć zabawy tego małego kłębuszka zdają się być niewyczerpane. Zwierzątko musi mieć odpowiednio duże rezerwy energii. Kocięta zużywają jej tyle nie tylko dlatego, że są stale w ruchu: ich organizm bije w pierwszych tygodniach i miesiącach prawdziwe rekordy.
W tym krótkim czasie zwielokrotnia swoją wagę i wielkość. Kości, narządy wewnętrzne i mięśnie rosną, a układ odpornościowy całkowicie dojrzewa. Już w wieku 9 do 12 miesięcy kot staje się w zasadzie dorosły.

Kocięta mają szczególne potrzeby

Błędy żywieniowe w tym szczególnie wrażliwym czasie mogą spowodować problemy zdrowotne u dorosłego kota. Dlatego jest ważne, aby kotek od samego początku otrzymywał zdrową i wartościową karmę. Nasza pełnowartościowa karma "Happy Cat Junior" jest optymalnie dostosowana do potrzeb małych kociąt. Happy Cat zawiera wszystkie ważne witaminy i składniki odżywcze, których potrzebuje mały kotek, by osiągnąć właściwą wielkość i siłę.

Również karmiące kotki lubią karmę dla kociąt

Małe kocięta rozwijają się bardzo szybko i po kilku tygodniach nie chcą już tylko mleka matki, ale chętnie jedzą stały pokarm. Maluchy mają, w przeciwieństwie do dorosłych kotów, szybszą przemianę materii i wyższe zapotrzebowanie na białka, dlatego nie należy ich karmić pożywieniem przeznaczonym dla dorosłych kotów.

Lepiej zrobić na odwrót: doświadczeni hodowcy kotów podają karmę dla maluchów także ich matce i to nie tylko w pierwszych tygodniach po porodzie, lecz także w trzecim trymestrze ciąży. Karma dla kociąt jest idealna dla zaspokojenia zwiększonego zapotrzebowania na energię ciężarnej, a także karmiącej kotki.

Dobra jakość jest ważna

Wysoka zawartość energii i białka to nie wszystko. Ważne jest dokładne i dostosowane do potrzeb dawkowanie. Szczególnie istotne jest, by nie przesadzić z ilością dostarczanego białka! W okresie wzrostu nie wolno stosować zasady, że dobrego nigdy za dużo. Istotna jest nie tylko ilość ale i przede wszystkim jakość. W produktach Happy Cat nie ma oczywiście białek pochodzenia roślinnego (np. soi) lecz tylko wartościowe, wysokiej jakości proteiny pochodzenia zwierzęcego

Zalety suchej karmy dla kociąt

Sucha czy mokra karma - która będzie lepsza? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli kotów. W zasadzie o żadnej z nich nie można powiedzieć, że jest lepsza czy gorsza, o ile jest to pełnowartościowa karma dla kociąt.
Sucha karma ma jednak kilka praktycznych zalet. Jest bardziej higieniczna niż karmy mokre, bo nie zepsuje się tak łatwo nawet upalnym latem, jest też praktyczniejsza: nie trzeba jej po krótkim czasie wyrzucać lub trzymać otwartych opakowań w lodówce. Może być pakowana w większych ilościach i oszczędza mnóstwo odpadów. Sucha karma jest również zdrowa: gryzienie jej
wzmacia dziąsła i przyzębie.

Ponieważ suche jedzenie prawie zupełnie nie zawiera wilgoci, szczególnie ważne jest, by kotek miał stały dostęp do świeżej wody. Najlepszym sposobem, aby zachęcić go do picia wody, jest umieszczenie wielu misek albo nawet małej fontanny w różnych miejscach domu.

Wprowadzanie karmy dla dorosłych kotów

Pełną dojrzałość koty osiągają w wieku około czterech lat. Jednakże pokarmu dla juniorów potrzebują tylko podczas pierwszego okresu intensywnego wzrostu, a więc w czasie pierwszych 9, maksymalnie 12 miesięcy.
Kocięta wysterylizowane mają inną przemianę materii i mogą zostać wcześniej przestawione na karmę dla dorosłych kotów Happy Cat Adult.

Ważne dla błyszczącej sierści i zdrowej skóry

Koty są z natury bardzo czystymi zwierzętami. Same czyszczą swoje futerko kilka razy dziennie. Pomimo tego konieczna jest dodatkowa pielęgnacja przeprowadzana przez właściciela co najmniej raz w tygodniu. Trzeba przyzwyczaić już maleńkiego kotka do szczotki i grzebienia. Dla pięknego wyglądu ważne jest poza tym właściwe odżywianie.

Zdrowa sierść

Kotki mają z natury mięciutkie futerko, które nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Jednak warto jak najwcześniej przyzwyczaić małego kotka do masażu specjalną szczotką i czesać go regularnie (również grzebieniem). Ma to szczególne znaczenie u ras długowłosych.W ten sposób od początku przyzwyczai się do zabiegów pielęgnacyjnych i je polubi.

Skóra i włosy jako ochrona

Zdrowa skóra i ładne futerko są nie tylko piękne. Stanowią chronią przed negatywnym oddziaływaniem środowiska. Nic dziwnego, że nasze koty wkładają tyle wysiłku w jego pielęgnację i intensywnie je czyszczą kilka razy dziennie swoim szorstkim językiem.

To często jednak nie wystarcza: szczególnie koty długowłose wymagają w ciągu tygodnia kilkukrotnego szczotkowania i czesania, aby zapobiec powstaniu supełków i kołtunów.
Warto zacząć od początku muskać maleńkiemu kociakowi futerko szczotką do masażu. Większość kotów uwielbia te dodatkowe pieszczoty.

Te krótkowłose nie potrzebują wprawdzie intensywnej pielęgnacji przez właściciela, warto jednak je regularnie szczotkować. Z jednej strony taki ekstra masaż wzmacnia wzajemne przywiązanie, z drugiej zaś redukuje ilość martwych włosów, którą kot połyka podczas wylizywania sierści.

Pielęgnacja sierści zaczyna się od pożywienia

Aby skóra Twojego kota była zdrowa a futerko intensywnie lśniło, powinieneś od początku podawać mu pełnowartościową karmę. Gdy sierść jest nastroszona i matowa, może to być skutkiem niewłaściwej diety. Skóra i włosy reagują szczególnie szybko na niedobory i niestrawność. Nasza pełnowartościowa karma dla kotów Happy Cat Junior jest optymalnie skomponowana dla zaspokojenia potrzeb młodych kotów. Zawiera wszystkie ważne witaminy i składniki odżywcze, których potrzebuje Twoje kociątko. Wyprodukowana na bazie wartościowego drobiu i łososia z 87,3% zawartością białek odzwierzęcych, jest idealnie dostosowana do zaopatrywania kocich maluchów w najlepsze naturalne składniki. Jest idealna także dla kociąt długowłosych i wrażliwych.

Pielęgnacja uzębienia u maluszków

Koty mają ostre i mocne zęby. Aby tak pozostało, należy od początku dbać o higienę jamy ustnej.

Czyszczenie zębów kota?

Koty mogą mieć tak samo jak ludzie problemy z zębami z powodu braku higieny jamy ustnej. Jeżeli nie usuwa się osadów, może powstać kamień nazębny. Ten z kolei jest idealną pożywką dla bakterii. Powstaje zagrożenie próchnicą i zapaleniem dziąseł. Gdy bakterie przedostaną się na skutek zapalenia dziąseł do wnętrza organizmu, mogą w najgorszym razie doprowadzić nawet do uszkodzenia serca, nerek lub wątroby.

Aby do tego nie dopuścić, warto rozpocząć pielęgnowanie uzębienia już u maleńkich kotków. Zęby są u nich jeszcze wolne od nalotu i zdrowe - i tak powinno w idealnym wypadku pozostać do końca życia. Jedną z możliwości jest przyzwyczajenie kotka do czyszczenia zębów. Istnieją nawet specjalne pasty do zębów, które mają kotu umilić tę czynność (pasta dla ludzi nie nadaje się dla kotów!). Trening ten wymaga jednak wiele delikatności i cierpliwości.

Właściwa dieta zapobiega problemom

Jest wiele kotów, które mimo wszelkich wysiłków, nigdy nie przyzwyczają się do czyszczenia zębów. Wtedy trzeba spróbować zastosować odpowiedni pokarm dla profilaktyki i wzmocnienia przydziąśla. Intensywne gryzienie suchej karmy wzmacnia mięśnie i przyzębie, co ma dobry wpływ na zdrowie zębów. Podając kocięciu karmę Happy Cat Junior zaopatrujesz go nie tylko we wszystko, czego potrzebuje dla harmonijnego wzrostu, ale także wspierasz od pierwszego dnia higienę jego jamy ustnej.

Zbyt drobna karma chętnie jest połykana bez gryzienia przez duże koty, co nie jest korzystne dla higieny jamy ustnej. Dlatego należy przy wyborze karmy dla dorosłego kota zawsze zwracać uwagę na wielkość krokietów. Specjalne krokiety XL w karmie Happy Cat Large Breed zachęcają do intensywnego gryzienia i zapewniają szczególnie dobry efekt pielęgnacji zębów.

Ścieranie osadów nazębnych umożliwiają również specjalne gryzaki dla kotów. Wprawdzie ogryzanie kości również prowadzi do ścierania nalotu na zębach, ale odłamki kości mogą prowadzić do niebezpiecznych dla życia uszkodzeń przełyku lub żołądka.

Regularna kontrola uzębienia

Nasza rada: zwracaj uwagę nie tylko na właściwą dietę, lecz przyzwyczajaj swojego kota od pierwszego dnia do regularnego kontrolowania zębów. Często wystarcza jeden rzut oka do jamy ustnej kota, by rozpoznać kłopoty z zębami lub zapalenie dziąseł. Stan uzębienia powinien raz w roku skontrolować lekarz weterynarii.

Szukaj